Legionella fertőzés kockázata a járványhelyzet alatt hosszabb ideig nem használt épületekben
Írta: Czakó Dániel – Legionella és Pseudomonas kockázatértékelési szakértőA járványhelyzet miatt használaton kívül levő épületek vízhálózata, illetve az üzemen kívül levő hűtőtornyok is kockázatot jelenthetnek. Fertőzést a baktériummal szennyezett vízpermet belégzése okoz, amely zuhanyzáskor, a csapok megnyitásakor, WC öblítéskor, vagy a hűtőtornyok működése során keletkezik. Így az üzemszünet után újraindított rendszereknél erre is figyelmet kell fordítani.
Minimum követelmények betartása Legionella fertőzés elkerülése érdekében
Írta: Czakó Dániel – Legionella és Pseudomonas kockázatértékelési szakértőMinimum követelmények betartása Legionella fertőzés elkerülése érdekében:
*Pangó Víz elkerülése
*Hidegvíz megfelelő hőmérsékleten tartása (EMMI rendelet)
*Melegvíz megfelelő hőmérsékleten tartása (EMMI rendelet)
*Legionella számára elengedhetetlen tápanyagforrás eltávolítása a vizes rendszerekből
Pangó vízben könnyen elszaporodhat Legionella baktérium
Írta: Czakó Dániel – Legionella és Pseudomonas kockázatértékelési szakértőA COVID 19 miatt huzamosabb időre lezárt épületek újranyitásakor kiemelt figyelmet kell fordítani azok ivóvízhálózatának, használati melegvíz-rendszerének, valamint légkezelő biztonságos üzemeltetésére és vizsgálatára.
A pangó szakaszok komoly mikrobiológiai kockázatot jelenthetnek, különös tekintettel Legionella baktériumra, amely akár legionellozist is okozhat
Kiemelt kockázatú létesítménynek minősülnek az egészségügyi intézmények, a kereskedelmi szálláshelyek, a nedves hűtőtornyok és közfürdők. A látogatók és a dolgozók egészségének védelme érdekében minden vizes rendszert biztonságosan kell üzemeltetni már a lezárás ideje alatt is, az újranyitás előtt pedig el kell végezni a szükséges laboratóriumi vizsgálatokat.
Ahhoz, hogy a fenti vizsgálatok megnyugtató eredményt hozzanak, és hogy az üzemeltetők megelőzzék a Legionella elszaporodását, érdemes az alábbi tanácsokat megfogadniuk:
- Az ivóvíz hálózatok esetében fontos a víz áramlásának biztosítása.
- Ott, ahol az ivóvízhasználat nem folyamatos, szükséges a pangó szakaszok rendszeres, legalább hetente történő átöblítése, kifolyatása (minden csapon minimum 2 percig, vagy hőmérséklet-állandóság eléréséig). Szükséges dokumentálni.
- A kifolyatás során törekedni kell az aeroszol képződés minimálisra csökkentésére, a dolgozók a munkafolyamat során lehetőleg viseljenek maszkot.
- Fontos a végponti szerelvények tisztítása, vízkőtelenítése, mert a használaton kívüli szerelvényeken megtelepedő szennyeződések táptalajt és nagyobb felületet biztosíthatnak a baktériumok szaporodásához.
- A csökkentett vízfogyasztás mellett üzemelő, de nem leürített használati melegvíz-hálózatok esetében is gondoskodni kell a cirkuláció folyamatos fenntartásáról, továbbá javasolt rendszeresen hőfertőtlenítést végezni: a rendszervíz hőmérsékletét minimum 3 órára 70°C fölé kell emelni, majd szakaszosan haladva a legtávolabbi csapoló irányából valamennyi kifolyót 3 percig forró vízzel átáramoltatni a vízhőmérséklet egyidejű ellenőrzése mellett.
- A folyamatos légcserét csökkentett létszám melletti üzemelés esetén is biztosítani kell. Az üresen álló épületrészeket javasolt ezen túlmenően rendszeresen átszellőztetni (légkezelő rendszerek esetén)
Legionella fertőzés kockázata a járványhelyzet alatt hosszabb ideig nem használt épületekben
Írta: Nemzeti Népegészségügyi KözpontTanácsok a biztonságos újraindításhoz:
- Nagy épületek ivóvíz- és melegvíz-ellátó rendszere
- Amennyiben a használaton kívüli időszakban a hálózatban áll a víz, de a melegvíz-ellátás üzemelt, a szokásos kockázatkezelési megoldások elegendőek: a meleg víz legyen a termelés helyén legalább 60 °C, a felhasználás helyén legalább 50 °C. Minden kifolyót legalább hetente egyszer forró vízzel, majd hideg vízzel át kell öblíteni (legalább 1-1 percig), ügyelve az óvatos, fröccsenésmentes kifolyatásra. Ezen feltételek betartása esetén az épület ismételt használatba vétele nem jelent kockázatot.
- Amennyiben a használaton kívüli időszakban a hálózatban áll a víz, de a melegvíz-ellátás nem üzemelt: A melegvíz-tartályt javasolt a csapolócsonkon keresztül teljesen leüríteni. Újraindítás előtt a hidegvíz rendszert át kell öblíteni, és – amennyiben erre lehetőség van – 50 mg/l szabad aktív klór tartalmú vízzel egy óra behatási idővel sokk-fertőtleníteni. Ezt követően a melegvíz-tartályt fel kell tölteni, felfűteni legalább 60 °C-ra, és a forró vízzel valamennyi végkifolyót átöblíteni (legalább 1 percig) ügyelve az óvatos, fröccsenésmentes kifolyatásra.
- Nagy vízrendszerek szárazra ürítése általában nem javasolt, mert szinte mindig marad pangó víz a rendszerben. Amennyiben mégis ilyen döntés születik, a rendszert a leürítés előtt fertőtleníteni javasolt, majd újraindításkor az előző pont szerint kell eljárni. Egyéb vízrendszerek: ahol lehetséges, javasolt szárazra üríteni a leállás idejére (pl. pezsgőmedencék, öntözőrendszerek). Ha ez nem megoldható, újraindítás előtt sokk-fertőtlenítés szükséges (50 mg/l klórral).
- A lehetséges kockázatcsökkentő módszerekről további információk találhatóak a Módszertani Levélben
További információ a következő weboldalon.
https://www.nnk.gov.hu/index.php/koronavirus-tajekoztato/635-legionella-fertozes-kockazata-a-jarvanyhelyzet-alatt-hosszabb-ideig-nem-hasznalt-epuletekben
Újabb sikeres nemzetközi képzésen vettem részt. BOHS P901 Legionella Management and Control in Building Hot & Cold Water Services
Írta: Czakó Dániel – Legionella és Pseudomonas kockázatértékelési szakértőÚjabb sikeres nemzetközi képzésen vettem részt
BOHS P901 Legionella Management and Control in Building Hot & Cold Water Services 16th August 2019
DBS - 4th August 2019
CITB - Health, safety and environment test for operatives - English-UK (ENG) 2nd September 2019
Level 2 Award for Working in Low Risk Confined Spaces 8th July 2019
Quarterly in-house trainings between 2010 - 2018
Legionella Kockázat Értékelés az EU-ban
Írta: Czakó Dániel – Legionella és Pseudomonas kockázatértékelési szakértőKiküldetés Londonban
Szerződéses munkákat vállalunk az EU más országaiban is igény esetén, angol nyelven. Jelenleg London szívében többek között a Kensington Hotel**** kockázatbecslését és értékelését végzem. Meglepetésemre a műszaki igazgató magyar származású. Két hétig még kiküldetésben vagyok az Egyesült Királyságban, de szeptembertől kollegámmal Magyaroszágon dolgozunk.
Pseudomonas aeruginosa
Írta: Czakó Dániel – Legionella és Pseudomonas kockázatértékelési szakértőA Pseudomonas aeruginosa baktérium a tüdőt és az emésztőszervrendszert támadja különösen a súlyosan beteg vagy immungyenge betegekben. A kórházakban előforduló törzsek gyakran ellenállóak az antibiotikumokkal szemben, ezért a kutatóknak újfajta kezeléseket kell kifejleszteniük.
Két kutatási eredményre szeretném felhívni a figyelmet a következőkben.
A szingapúri Nanyang Egyetem kutatói által kifejlesztett E.coli törzs a LasR nevű fehérjét használja a P. aeruginosa sejtek által kiadott kémiai jelek észlelésére. Az észlelés után az E. coli kirobban, és a P. aeruginosa baktériumokat piocin toxinnal borítja be, amely lebontja a külső sejtfalat, és elpusztítja a baktériumot.
Forrás: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3202794/
Olyan antimikrobális tulajdonságokkal rendelkező fehérjetöredékek találhatóak a komodói varánusz vérében, amelyek védik a gyíkot a szájüregében élő toxikus baktériumokkal szemben. A felfedezés segítheti az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktériumok elleni küzdelmet.
Az amerikai George Mason Egyetem kutatói vérmintákat vettek a hüllőktől, majd azokat laboratóriumban vizsgálták, így bukkantak rá az úgynevezett kationos antimikrobiális peptidekre (CAMP). Ezek a fehérjetöredékek az immunrendszer szerves részének tekinthetők, elsődleges biológiai funkciójuk a mikroorganizmusok elpusztítása.
Forrás: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0011097
Addig amíg nincs végleges megoldás a szuperbaktériumokra a leghatékonyabb fertőződés megelőzési forma a törvényben előírt helyes gyakorlat betartása.
Az Egyesült Királyságban Magyarországot hozzák fel negatív példaként egy 2016-os cikkre hivatkozva.
Írta: Czakó Dániel – Legionella és Pseudomonas kockázatértékelési szakértőMúlt héten egy megbeszélésen vettem részt az Egyesült Királyságban és megdöbbenten tapasztaltam, hogy egy 2016-os felmérésre hivatkozva, Magyarországot hozzák fel negatív példaként, amikor az angol kollegák képzést tartanak ügyfeleknek (kórházigazgatók, managerek, szakmai vezetők).
Nyugat- Európai országok korábban felismerték, hogy a legionella baktérium elleni harc fontos és nagyon sok kórokozó megtelepedését és szaporodását (pl.Pseudomonas Aeruginosa) is el lehet kerülni egy hibákat feltáró kockázatbecsléssel és jó üzemeltetési tervvel. Ezen mindenképp változtatni kell a jövőben, mivel ez a tény hatással van a magyarországi turizmus iparra és az ország megítélésére.
A cikket egy korábbi bejegyzésemben megosztottam:
Sokan úgy gondolják, hogy a Legionella rendelet rájuk nem vonatkozik
Írta: Czakó Dániel – Legionella és Pseudomonas kockázatértékelési szakértőMég mindig nagyon sok ügyfél hiszi azt, hogy a Legionella rendelet rájuk nem vonatkozik. Íme egy példa a szálláshelyszolgáltatóktól:
"Sokan nem tudják még, hogy az ún. „Legionella rendelet” gyakorlatilag mindenkire érvényes, a magánszálláshelyeket, vendéglátóhelyeket, kistermelői falusi vendégasztalokat is beleértve.
Egy csokorba szedtük, amire kiemelten érdemes figyelni! A „Legionella rendelettel” kapcsolatban már volt is ellenőrzés tagjainknál.
A Legionella által okozott fertőzési kockázatot jelentő közegre, illetve létesítményekre vonatkozó közegészségügyi előírásokról szóló 49/2015.(XI.6.) EMMI rendeletet érdemes teljes egészében végigolvasni, de figyelemfelkeltő céllal összegyűjtöttük a legfontosabb témákat."
Bővebben itt:
http://eltetobalatonfelvidek.hu/tudja-hogy-a-legionella-rendelet-akar-onre-is-ervenyes-lehet/
Megjelent egy tanulmány a magyarországi hálózati melegvíz-rendszerek Legionella szennyezettségéről (angol nyelven)
Írta: Czakó Dániel – Legionella és Pseudomonas kockázatértékelési szakértőPrevalence of Legionella in premise plumbing in Hungary
Abstract
Legionella is one of the emerging concerns of water quality in built water environments. Premise plumbing systems are among the recognised sources of infection. In the present study, colonisation of hot water networks in health care facilities, schools, hotels, private residences, office and industrial buildings was investigated. Data was analysed in connection with building and premise plumbing characteristics. Over 60% of all buildings were colonised by Legionella; counts were over 1000 CFU/L in 49%. The most prevalent type was Legionella pneumophila serogroup 2–14, isolated from 75% of the positive samples. Centrally produced hot water was found to be a key risk factor (46% of the samples were positive vs. 16% in individual systems); within this group the type of the building was less relevant. Colonisation levels in schools were similar to hotels or hospitals, representing a previously underestimated risk setting. Systems supplied by water from deep groundwater sources were significantly less likely to be colonised than more vulnerable sources (bank-wall filtration, surface water abstraction or karstic water; 28% vs. 51% positive), regardless of the type of treatment applied, including the presence of disinfection. The aggravating effect of larger, more complex and older buildings on colonisation was also confirmed.
The present study represents the first baseline analysis, pre-empting regulation or monitoring requirements for Legionella. The prevalence of legionellae and the identified risk factors are indicative for other settings lacking targeted interventions. The statistically confirmed risk factors can serve as indicators for preliminary risk assessment and the prioritisation of interventions.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0043135415304012
Még...
Megjelent az ISO/IEC 17025:2017 szabvány, az újonnan akkreditálódó laboratóriumoknak már e szabvány szerint kell felkészülni. Már akkreditált laboratóriumok áttérése 2020-ig kell megtörténjen.
MSZT link: Megjelent az ISO/IEC 17025:2017 szabvány, 3 év van az átállásra
Megjelent a Módszertani levél 3. Kiadása
Írta: Czakó Dániel – Legionella és Pseudomonas kockázatértékelési szakértőMegjelent az ÁNTSZ és az Országos Közegészségügyi Intézet honlapján is a Módszertani levél a Legionella által okozott fertőzési kockázatot jelentő közegekre, illetve létesítményekre vonatkozó kockázat értékeléséről és a kockázatcsökkentő beavatkozásokról c. dokumentum legújabb, 3. kiadása.
Legfontossabb változások egyike, hogy dokumentum végég a 10. melléklet segít az adott létesítmény esetében abban, hogy van-e jogszabályi kötelezettség a Legionella kockázatértékelés elvégzésére. Továbbá egyszerűsödött a kérdőív melléklet és kiemelésekkel, összefoglalókkal könnyebben olvasható az útmutató.
A dokumentum megtekinthető és letölthető innen.
Megjelent a MSZ EN ISO 11731:2017 - Vízminőség. Legionella megszámlálása (ISO 11731:2017)
Írta: Czakó Dániel – Legionella és Pseudomonas kockázatértékelési szakértőMegjelent a MSZ EN ISO 11731:2017 - Vízminőség. Legionella megszámlálása (ISO 11731:2017)
A Magyar Szabványügyi Testület honlapjáról lehet Vízminőség. Legionella megszámlálása (ISO 11731:2017) .
Pseudomonas kockázatbecslés és Értékelés
Dokumentáció készítése