Ezt a kötelezően előírt kockázatbecslést elsőre egy újabb bürokratikus lépésnek érzem. Tényleg jól sejtem?
A Legionella baktérium és az általuk okozott esetek felismerése viszonylag későn következett be, mint ahogy annak megértése is, hogy milyen kockázatot hordoz. Az EU illetékesei (és a hazai egészségügyi szakértők is) a problémát annyira jelentősnek ítélték, hogy eldöntötték, a kockázatokat csökkenteni kell.
Elég keveset hallottam erről a baktériumról és veszélyeiről itthon, ez nem valami inkább külföldön előforduló egzotikus probléma?
A Legionella fertőzés lefolyásából adódóan aluldiagnosztizált és alulregisztrált – itthon is.
Magyarországon 2015-ben még így is 67 esetet jegyeztek fel, ami nem tűnik soknak, de ha a betegség veszélyességét tekintjük, az egy eset is egyel több a kelleténél. Továbbiakat lásd: „A Legionella részletesen” oldalunkon.
A dolgot tehát komolyan kell venni. De hogyan tudom meg, hogy az én épületem/szolgáltatói helyem a kockázat szempontjából felmérendő kategóriába esik?
A fő oldalunkon linkelt EMMI rendeletben megtalálható a válasz, de ha nem tudja biztosan eldönteni, segítünk!
A rendelet szerint el kell végeztetnem a kockázatbecslést. Mit tegyek pontosan?
Keressen minket telefonon vagy e-mailben! A kockázatfelmérésben a lehetőségek szerint állunk rendelkezésére!
Melyek a fertőzési kockázatot jelentő létsítmények?
Egészségügyi létesítmények (kórházak, rendelőintézetek, egészségügyi központok). Szociális intézmények (szociális otthonok, rehabilitációs intézmények, lakóotthonok, hajléktalanszállások). Kereskedelmi szálláshelyek (szállodák, szállók, apartmanok, panziók, kempingek, üdülőházak). Közfürdők (termál- és gyógyfürdők, strandok, élményfürdők, aquaparkok). Egyéb közforgalmú létesítmények (bölcsődék, óvodák, iskolák, gyógyszertárak, bevásárló központok, közintézmények, irodaházak, bankok, éttermek, étkezdék, kávézók, cukrászdák, gyárak, üzemek, autómosók, fittness termek, edző termek, sportlétesítmények, nyilvános illemhelyek, szökőkutak, mosodák, üzemek, stb.). Hűtőtornyok.
Melyek a Legionella által okozott fertőzési kockázatoz jelentő közegek?
A nagy kiterjedésű ivóvízhálózat és melegvíz hálózat (többszintes, vagy több szárnyú épületek), 30°C-nál melegebb vizű fürdőmedencék és kádak, amelyeknél aeroszol képződhet (pezsgőmedence, élménymedence, hidroterápiás kezelőmedence), nedves hűtőtorony, illetveminden olyan közeg, amely 20–45 °C közötti hőmérsékletű vizet tartalmaz és fennáll az aeroszol képződés lehetősége (nedves légmosó, párásító, permetező, nagynyomású vizes tisztító, szökőkút, fogászati kezelőegység, közvetlenül melegvíz előállításra használt napelem, stb.).
Hol képesek szaporodni a Legionella baktériumok?
20°C és 45°C közötti hőmérsékletű meleg vízben
vízmelegítőkben és melegvíztároló tartályokban
a vízvezetékekben, zuhanyokban, és csapokban lévő vízkő-lerakódásokban
olyan vezetékekben, ahol lassú a vízáramlás vagy pang a víz
hideg- és melegvíz-tartályokban
zuhanyokat, csapokat ellátó vízvezetékek és tartályok belsőfelszínén képződő lerakódásokban (biofilmben) és szennyeződésekben
alátétek és tömítések gumi- és természetes rostjain
Mit kell vizsgáltatni, és mennyi időt vesz igénybe a helyszíni felmérés?
Hideg és meleg vízhálózatot vizsgáljuk, ezért a terepmunka során a hozzáférhetőség minden helységhez (ahol vízcsövek vagy kifolyások vannak) nélkülözhetetlen. Tapasztalatunk alapján kisebb létesítményekben pár órán belül elvégezzük a felmérést(terepmunkát).
Milyen adatokra lesz szükség?
Épületgépészeti adatokra, ennek hiányában meleg vizes rendszerrel kapcsolatok információkra. Fogászatok esetén a kezelőegységek adatait is felvesszük
Szükség van-e vízmintára?
A rendelet szerint fokozott Legionella-fertőzési kockázatot jelentő létesítményekben kell a melegvízhálózatból akkreditált módon vízmintát venni. A fogászatok, orvosi rendelők, gyógyszertárak nem tartoznak bele ebbe a kategóriába ezért javasolt, de nem kötelező a vízminta vétel.
Mennyibe kerül ez Önnek?
Egyedileg adunk ajánlatot attól függően, hogy az épület és annak vízrendszere mennyire komplex.
Mennyi idő alatt készül el a dokumentáció?
A felmérés után 3 héten belül, de meghatározó a vízminta-vizsgálatok időigénye. A vízminták laboratóriumi bevizsgáltatása10 napig tart, nehezen kiértékelhető mintánál tovább. Sürgős esetben egyedi megállapodás szerint végezzük el a felmérést.
Meddig érvényes a kockázatbecslés?
A kockázatbecslést évente kell megismételni, de ha nem történik nagymértékű változtatás a bevizsgált rendszerben, akkor a felülvizsgálat gyors és olcsóbban elvégeztethető.
A baktériumról röviden - Mi okozza a legionárius betegséget?
A legionárius betegség akkor alakulhat ki ha a Legionella baktériumokat aeroszol formájában lélegezük be.
A több mint 50 különböző Legionella faj jó része – több mint 20 faj – okozhat megbetegedést.
A megbetegedésekkel leggyakrabban a Legionella pneumophila fajt hozzák összefüggésbe.
A diagnózis felállítására a milyen laboratóriumi módszerek állnak rendelkezésre?
A kórokozó mikroszkópos kimutatása, tenyésztés. A legionella baktérium nehezen festődő kórokozó, speciális technikával, esetleg fluoreszcens festéssel tehető láthatóvá. A tenyésztéséhez speciális módszerek szükségesek, ezért mindenképpen fontos, hogy a laboratórium értesüljön a legionellozis gyanúról – mert egyébb esetben a speciális tenyésztési módszerek bevetésére nem kerül sor.
A legionella pneumophila (LP) antigén kimutatása. A fertőzés aktív időszakában, de a gyógyulást követő 2-3 hét során (esetleg még hónapokkal később is) a vizeletből kimutatható a baktériumból származó antigén. Az antigén-kimutatás a patogenitás tekintetében legfontosabb szerotipusok esetében lehetséges.
Legionella elleni antitestek kimutatása. A jelenleg használatban levő vizsgálati módszerek során a LP patogén szerotipusai elleni polivalens (tehát IgM, IgG és IgA) tipusú antitestek kimutatása, illetve a szerológiai titer meghatározása történik. E módszer hátránya, hogy a szeropozitívitás kialakulására a betegség második, harmadik hetében kerül sor, így a diagnózis felállítására a módszer nem alkalmas.
Legionella nuklenisav kimutatása nukleinsav amplifikációs módszerrel (PCR technikával). A patogén szerotipusok nukleinsav-szekvenciáinak kimutatására alkalmas molekuláris biológiai technológia alkalmas a biológiai váladékok (bronchus mosófolyadék, köpet, kaparék) feldolgozásával a kórokozó jelenlétének gyors igazolására. A módszer ezen túl alkalmas a környezeti baktérium rezervoár rendszeres ellenőrzésére - például a légkondicionáló berendezés kondenz-víz mintájának, illetve a vízcsap, a fogászati fúró vízhűtőrendszerének a vizsgálatára is.
A legionárius betegség (legionellosis) tünetei:
Általános panasz
Hőemelkedés - Testhőmérséklet 37 - 37,5 Celsius fok
Láz - Testhőmérséklet 37,6 - 40 Celsius fok
Láz, mely hirtelen emelkedik
Visszatérő lázak
Elesettség
Fáradékonyság
Kimerültség
Rossz közérzet
Testsúlyfogyás
Étvágytalanság
Fogyás
Hőemelkedés
Láz
Magas láz
Külső elváltozások
Halvány körömágyak
Sápadt a bőre
Bőr könnyen csíphető össze
Hűvösnek érzi a végtag bőrét
Fej
Fejfájás
Beesett szemek
Elkékült a száj bőre körül
Halvány, elfehéredett arc
Szív és légzési panaszok
Bizonytalan, mellkasra lokalizált kellemetlen érzés
Légvételre fokozódó, szúró mellkasi fájdalom
Mellkasi fájdalom köhögés során
Mellkasi fájdalom típusos lokalizáció és jelleg nélkül
Terhelésre fokozódó mellkasi fájdalom
Nyugalomban jelentkező nehézlégzés
Terhelésre fokozódó nehézlégzés
Improduktív köhögés
Krónikus köhögés
Gyorsan ver a szíve
Fullad
Gyorsan veszi a levegőt
Mellkasfal csak kis mértékben emelkedik
Szapora légvétel
Szapora pulzus ( nyugalomban)
Hasi, emésztési panaszok
Hasi diszkomfortérzés
Gyakori, híg széklet
Diffúz hasi fájdalom
Enyhe hasi fájdalom
Görcsös hasi fájdalom
Hasmenés
Mozgásszervi panaszok
Izomgyengeség
Izomgyengeség, mely kis terhelésre fokozódik
Több ízületet egyidejűleg érintő fájdalom
Ízületi fájdalom
Mentális és viselkedészavarok
Fokozódó tudatzavar
Zavartság
Átmeneti tudatzavar
Mellkasi szervek
Dyspnoe, enyhe